Čeprav sem se s slikanjem začela ukvarjati razmeroma pozno, so bile povezave z umetnostjo vzpostavljene že v mojem zgodnjem otroštvu. Živela sem namreč v neposredni bližini Narodne galerije v Ljubljani (kjer sem tudi rojena) in jo s starši, ali kako drugače, večkrat obiskovala. Podobe, ki sem jih opazovala na platnih, so me očarale in navdihnile moj domišljijski svet, ob tem pa občudujoče in s strahospoštovanjem razmišljala o ljudeh, ki so si upali svoje zgodbe povedati na magičen način.
Kljub drugačnim željam sem za začetek svoje poklicne poti izbrala predšolsko vzgojo. V šestindvajsetih letih opravljanja odgovornega in izjemno pomembnega dela vzgojiteljice mi izzivov vsekakor ni primanjkovalo. Ko so se določeni dogodki prepletli, je prišel čas, da se spopadem z notranjimi strahovi in se podam na to dolgo želeno, slikarsko pot.
Umetnost razumem kot strast, čarobnost in možnost za ustvarjalnost. Omogoča mi vzpostavljanje dialoga s samo seboj in/ali širšim družbenim okoljem. Predstavlja jezik, s katerim se lahko izražam in mi daje glas, ki najde poslušalca. Likovni svet je čudovita meditacija in terapija na poti do svetlobe, do sebe.
Svoja dela sem že večkrat predstavila javnosti, tako na samostojnih kot skupinskih razstavah. Redno se udeležujem likovnih dogodkov v Sloveniji (Ex tempore Ptuj, Ex tempore Bled, Grafo:skop Maribor, Nova preteklost Slovenska Bistrica) in tujini (projekt The art beneath Portugalska, projekt Self-portrait drawing Južna Koreja).
Sem članica več društev in mentorica kolegom amaterjem. Ustvarjam v različnih likovnih tehnikah, vendar je največ mojih del narejenih v akrilni in oljni tehniki.
Poleg slikarstva veliko svojega časa namenjam področju, za katerega sem se odločila zaradi svojih pomanjkljivosti oziroma neveščnosti. Pripadam generaciji, ki so ji v prvih letih osnovne šole ocenjevali lepopisje (kot del pouka slovenskega jezika) in moje ocene niso bile dobre. Naj sem se še tako trudila, je moja pisava delovala neurejeno in grdo. Dokler se nisem srečala s kaligrafijo. Sedaj s ponosom pokažem svoje pisne izdelke, vendar pot do estetskih del ni hitra. Potrebne je veliko vaje, vztrajnosti, osredotočenosti, natančnosti in mirnosti, kar pa ni nič nenavadnega in težkega, če je prisotna močna želja in volja do dela. Od leta 2016, ko sem se srečala s prvim stilom pisave, sem se spogledovala in se postopoma naučila še drugih stilov. Tako sedaj pišem z dvodebelinskimi peresi, peresi s prožnimi konicami ter drugimi pisali, in z njimi kombiniram stile pisav, iščem dobre kompozicije in barvne učinke.
Kaligrafska dela (voščilnice, izpisi voščil in/ali misli, vabila, priznanja, izpisi inicialk in imen ...) ustvarjam v šestih različnih stilih pisav: karolinška minuskula, unciala, italika, gotica bastarda, copperplate in moderna kaligrafija.
Karmen Zaletel Potočnik
Karmen Zaletel Potočnik v Kreativni akademiji vodi tečaje kaligrafije, slikanja in risanja.