Natalija Sinkovič

Pletenje in kvačkanje sta zame več kot zgolj obrt – sta način izražanja, dediščina, ki sem jo prejela od svojih dveh starih mam, ter neizčrpen vir navdiha in novih ustvarjalnih izzivov.

Svojo rokodelsko pot sem začela pri devetih letih, ko sem spletla svoj prvi pulover. Od takrat preizkušam različne vzorce, materiale in tehnike ter iščem inovativne načine izražanja s pletilkami, kvačkanjem in špago. Moji izdelki so spoj tradicionalnega znanja in sodobne estetike, kar potrjujejo tudi številna priznanja:

  • Certifikat Art&Craft Slovenija za unikatne pleteno-kvačkane torbe iz špage.
  • Uvrstitev pleteno-kvačkanih torb na Trienale rokodelstva, kjer so danes del zbirke Etnografskega muzeja Slovenije.
  • Dvakratna udeležba na Rokodelskem festivalu v Brdu pri Kranju, ki izpostavlja najboljše rokodelske stvaritve.

Svojo strast do rokodelstva prenašam tudi na druge, saj v Kreativni akademiji, ki postaja pomembno središče rokodelskih znanj, vodim delavnice pletenja, kvačkanja in oblikovanja gline. Navdihujejo me tudi raziskovanja kombinacij materialov, kot je združevanje gline in kvačkanja, kjer nastajajo inovativni in drzni izdelki.

Vaza keramika - špaga | Razstava v Bistriškem gradu

Verjamem, da rokodelstvo nosi v sebi zgodbe, ki povezujejo preteklost in sedanjost, in da skozi moje delo te zgodbe živijo naprej. S svojo predanostjo rokodelskim tehnikam, skrbjo za kakovost ter iskanjem inovativnih pristopov si prizadevam za ohranjanje dediščine in hkrati navdihovanje novih generacij rokodelcev.

Kvačkano-pletene torbe iz lanu

V torek, 26. septembra 2023, so v Koroški galeriji likovnih umetnosti  odprli razstavo Trienale rokodelstva. Razstava po besedah organizatorjev prispeva k razumevanju rokodelstva v kontekstu časa in družbe 21. stoletja, odraža spremenjena razmerja na področju kultur ročnega izdelovanja ter poudarja aktualnost in relevantnost tovrstnih procesov. Zasnovana je tematsko, zato omogoča vzpostavitev odnosov med izdelki ter tako poudarja njihove temeljne in skupne lastnosti. Predstavljenih je bilo 38 del, ki  jih je komisija izbrala izmed 320 predlogov, prispelih na razpis. Med njimi sta tudi nakupovalna mreža in kvačkano-pletena torba iz naravne lanene vrvice, ki ju je pod svojo blagovno znamko Fajn ročna dela ustvarila Natalija Sinkovič, članica Društva Kreativna akademija. Komisijo je prepričala z natančno in dovršeno izdelavo popolnoma naravnih, razgradljivih uporabnih izdelkov s preprostim, a privlačnim unikatnim dizajnom.

Razstava je bila od 1. decembra 2023 do 3. marca 2024 na ogled tudi v Slovenskem etnografskem muzeju (SEM) v Ljubljani, od 14. marca 2024 do 15. maja 2024 pa še v Posavskem muzeju v Brežicah.

Kvačkano-pletene torbe, ki jih je ustvarila Natalija Sinkovič, hrani Etnografski muzej Ljubljana kot muzejski eksponat.

Certifikata Art & Craft in Naše najboljše

Pletenine, kvačkanine in drugi rokodelski izdelki

Natalija Sinkovič živi s pletenjem in kvačkanjem praktično že vse življenje. Svoj prvi pleteni izdelek je oblekla že v tretjem razredu osnovne šole. Od takrat so njeni spretni prsti ustvarili že nešteto pletenin, kvačkanin in drugih rokodelskih izdelkov.

Rada ustvarja drugače, z raznoraznimi tehnikami in z različnimi materiali (predvsem naravnimi) – tradicionalne vzorce in sheme ujame v svojo domišljijo, s tem pa nastajajo unikatni in edinstveni izdelki.

Ustvarila je svojo blagovno znamko FAJN ročna dela.

Izdelki s certifikatoma:

  • Nahrbtnik - iz lanene vrvice
  • Nakupovalna mreža - iz lanene vrvice
  • Torba - iz lanene vrvice
  • Copati - iz ovčje volne
  • Prtički - iz lanene vrvice
  • Podstavek za skodelico - iz lanene vrvice v glineni skodelici
  • Pogrinjek - iz lanene vrvice
  • Palček gozdnik - iz naravne volne
  • Punčka - iz naravne volne
  • Zimski copati - iz naravne volne
  • Rokavice - iz naravne volne
  • Zokni - iz naravne volne

Projekt Crouzator Bistriške hiše

S projektom Bistriške hiše sem želela izjemno dediščino bistriškega mestnega jedra predstaviti z inovativnimi izdelki, ki povezujejo preteklost s sedanjostjo. Ustvarila sem imitacije nekaterih pomembnejših bistriških zgodovinskih hiš v 2D- (magnetki in za obesit na steno) in 3D-tehniki (svečnik za čajne svečke).

Magnetki in stenski okraski v obliki hiš ter hiške kot čajne lučke niso le vizualno privlačni, ampak tudi nosijo zgodovinsko težo, saj natančno odražajo arhitekturno lepoto našega mestnega jedra.

Vsak izdelek je ustvarjen s premišljenim konceptom, ki združuje minimalizem s tradicionalnimi rokodelskimi znanji ter prepoznava pomen prepletanja bogate kulturne dediščine z inovacijami.

"Glina me je veliko naučila. Med drugim tudi, da ročni izdelki niso narejeni čez noč. Vsak potrebuje svoj čas." 

Pri oblikovanju glinenih hišic je bil vsak korak premišljeno zasnovan, tako da bodo imitacije hišk resnično spominjale na tiste v naravi, pri ustvarjanju pa me je vodil minimalizem ter prepletanje tradicionalnih rokodelskih znanj in spretnosti z novimi pristopi, idejami in materiali.

Glinene hišice zagotovo prispevajo k ohranitvi in oživitvi pomena posameznih bistriških hiš, torej tudi mestnega jedra, in širjenju vedenja o tej pomembni kulturni dediščini, z uporabo trajnostnih materialov pa bi prispevali tudi k zmanjševanju okoljskega odtisa in ohranjanju narave za prihodnje generacije.

 Vsaka embalaža vsebuje kratko zgodovino hiše, ki obogati izkušnjo prejemnika in prispeva k širjenju zavedanja o pomenu teh posebnih mestnih biserov.

Natalija Sinkovič predstavlja svoj projekt

Zgodba o dvorihtniku

 

V Graslovem stolpu v Slovenski Bistrici so v petek, 2. junija 2023, odprli razstavo Od tradicionalne do sodobne keramike, ki je bila že 5. del spremljevalnega programa Mednarodnega trienala keramike UNICUM. Tokratna tema je bila Zgodba o dvorihtniku.

Na razstavi Od tradicionalne do sodobne keramike – Zgodba o dvorihtniku se je s svojim dvorihtnikom predstavila tudi Natalija Sinkovič.