CROUZATOR 1

Crouzator, projekt sodelovanja Občine Slovenska Bistrica in Centra za kreativnost, je uspešno zaokrožil zgodbo desetih izbranih ustvarjalcev, ki so s finančno podporo, strokovnimi mentorstvi in izobraževanji razvijali inovativne prototipe, prepletajoč sodobno ustvarjalnost in bogato lokalno dediščino. Program, zasnovan za oživljanje lokalnega okolja, je prispeval k preobrazbi mestnega jedra Slovenske Bistrice v prostor, kjer se srečujejo kreativnost, podjetništvo in tradicija, s poudarkom na valorizaciji in ohranjanju dediščine skozi sodobne pristope.

V projektu Pospeševalnik Crouzator, ki je del evropskega projekta HUB-IN, so  sodelovale 4 članice Društva Kreativna akademija - Natalija Sinkovič, Danuška Hauptman, Hana Nekrep in Slavica Pernat.

 

Danuška Hauptman je izvedla delavnice ustvarjanja iz recikliranega aluminija. "Zavedanje o pomenu recikliranega aluminija kot trajnostnega materiala in sodelovanje z Impolom, ki je priznan proizvajalec aluminija, je dodatno okrepilo mojo motivacijo. Želela sem ustvariti projekt, ki bi ne le spodbujal ustvarjalnost in kreativnost, temveč bi tudi ozaveščal ljudi o pomembnosti trajnostnega načina življenja," je povedala Danuška Hauptman.

 

 

 

 

 

Aluminij kot trajnostni element kulturne dediščine Slovenske Bistrice sta v svoji zamisli izkoristila tudi Jure Kozmus in Hana Nekrep. Razvila sta prenosno arhitekturno inštalacijo, paviljon iz prefabriciranega aluminija: "Želela sva obuditi urbani prostor, na katerega v manjših krajih pogosto pozabimo. Paviljon bi privabil ljudi, da bi se v senci družili in prepoznali kvalitete prostora. V Slovenski Bistrici imamo lepo srednjeveško arhitekturo, s paviljonom pa bi v mesto lahko prinesli tudi moderne oblike."

Slikarka, ilustratorka in arhitektka Hana Nekrep je dodatno razvila idejo ilustracij tipične slovenjebistriške nesnovne kulturne dediščine z bistriško Belo damo, Vodovnikom in Jezernikom.

 

Natalija Sinkovič je razvijala svojo zamisel Bistriške hiše, sicer pa ustvarja lončene čajne svečnike, ki predstavljajo značilne slovenjebistriške stavbe. "Pogrešala sem pravi bistriški spominek, zato sem upodobila pročelja markantnih slovenjebistriških hiš, dodala prostor za čajno svečko ter namesto oken oblikovala luknje, skozi katere sije svetloba sveče. Vsak spominek je v embalaži s priloženim opisom hiše," je razložila.

"Glina me je veliko naučila. Med drugim tudi, da ročni izdelki niso narejeni čez noč. Vsak potrebuje svoj čas."

 

 

 

V Crouzator 2 je bila izbrana Slavica Pernat s svojo idejo Ujeta v vezenini – unikatni izdelki z izvezeno podobo Bele dame. »Udeležila sem se predstavitvenega dogodka Crouzator 1 in sem bila navdušena nad udeleženci in njihovimi idejami. K sodelovanju sta me spodbudili hčerki in članice društva Kreativna akademija,« je povedala Slavica Pernat. »Projekt Ujeta v vezenini se osredotoča na ohranjanje tradicionalne obrti vezenja z inovativnim pristopom, ki združuje preteklost s sodobnostjo. Cilj je predstaviti vezenje v novi luči, kjer tradicija sreča moderno estetiko, ter ga narediti privlačnega mlajšim generacijam. V okviru projekta nastaja ekskluzivna serija ročno vezenih izdelkov z motivom iz lokalne kulturne dediščine. Podrobnosti naj zaenkrat ostanejo skrivnost,« dodaja Pernatova, ki sodelovanje v projektu ocenjuje kot enkratno izkušnjo. »Pridobila sem nova znanja in skoraj dobesedno razširila svoja obzorja. Ves proces me je prisilil stopiti iz »cone udobja« in se spoprijeti z neznanim.«